Samochód z zagranicy – czy warto go kupić?

Samochód z zagranicy – czy warto go kupić?

Istnieje wiele zawodów, które nie mogą narzekać pomimo upływu wielu lat. Doskonałym przykładem jest handlowiec, sprzedający zagraniczne auta. Oczywiście chcąc jeździć zagranicznym autem, wcale nie musimy decydować się na usługi handlarza. Możemy szukać auta i sprowadzić go na własną rękę. Jednak to wyzwanie, zwłaszcza jeśli realizuje się taką transakcję pierwszy raz.

Formalności, jako najgorszy etap transakcji

Wiele osób, myśli, że sprowadzenie aut z Niemiec, czy innego kraju wiąże się wyłącznie z wieloma formalnościami. Z powodu takiego aspektu właśnie wiele osób rezygnuje z takiego sposobu nabycia auta. Jednak za granicą można nabyć zadbane auto taniej niż w Polsce. Taka jest smutna prawda. Dodatkowo bardzo często sprzedawane auta są serwisowane i z czystą historią, czyli nie brały udziału w wypadku. Nie brakuje także osób, myślących, że stopień skomplikowania wypełniania dokumentów zakupowych i przewozowych bezpośrednio jest związany z jakością samego auta. Dementujemy taki mit. Prawdziwą determinantą dobrego auta nie jest rocznik a przebieg i serwisowanie. Wymienione aspekty kształtują to, czy auto jest zadbane i warto je kupić.

Tańszy samochód z zagranicy niż ten z salonu

Rynek zagranicznych aut jest tak duży, że w sieci można znaleźć dedykowane serwisy z ofertami używanych aut z zagranicy. W praktyce to rozbudowane wyszukiwarki z filtrami, pozwalającymi wyszukać auto, jakie nas interesuje. Z uwagi na jakość życia Niemcy, Holendrzy i Francuzi według statystyk zmieniają auto co dwa lub trzy lata. Potem chcą je sprzedać. Takie sytuacje rodzą idealne okazje dla handlarzy i osób indywidualnych. Z tego względu rynek nowych aut na rynkach w wyżej wymienianych krajach napędza popyt tych używanych. Dzięki temu samochody od razu znajdują swoich nowych nabywców, czyli szczęśliwych Polaków.

Koszty dodatkowe

Pamiętaj, że zapłacenie za auto z zagranicy to nie koniec kosztów. Trzeba brać pod uwagę koszty transportu, a także dodatkowe. Ostatni aspekt dotyczy właścicieli, decydujących się na aukcje usa samochody. Po przyjeździe do Polski może się okazać, że trzeba będzie dobrać rozmiary tablicy rejestracyjnej, układ wydechowy i oświetlenie. W ramach dodatkowych kosztów nie można zapomnieć o podatkach i opłatach związanych z koniecznością tłumaczenia dowodów, które pierwotnie są w języku obcym. Właściciel sprowadzonego auta musi opłacić akcyzę, podatek VAT, a także usługę tłumacza przysięgłego. Jeśli chcesz obniżyć koszty sprowadzania auta najlepiej zdecydować się transport do niemieckiego portu, a stamtąd podróżować już autem lub za pomocą lawety do Polski.