Miałeś kolizję autem w Niemczech? O czym musisz pamiętać?

Miałeś kolizję autem w Niemczech? O czym musisz pamiętać?

Kolizja samochodowa może przydarzyć się każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, niezależnie od tego, z jaką ostrożnością jeździ na co dzień. Jeśli często podróżujesz po Niemczech, na pewno masz świadomość tego, jak doskonale rozbudowana jest sieć dróg krajowych w tym państwie. Niestety, nieprzewidziane sytuacje na drodze zdarzyć się mogą także i tutaj. Jak się zachować w ich przypadku?

Jak się zachować w razie kolizji?

Bezpośrednio po kolizji najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo. Musisz upewnić się, że Twój pojazd nie jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Jeśli jest to możliwe, włącz światła awaryjne i wycofaj samochód na pobocze. Następnie sprawdź, czy wszyscy uczestnicy kolizji są cali i zdrowi. Jeśli ktoś został ranny, wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer alarmowy. Czy musisz wezwać policję? Pamiętaj, że w Niemczech obligatoryjne jest wzywanie policji w przypadku kolizji, które wiążą się z dużymi stratami materialnymi, wystąpieniem obrażeń u osób poszkodowanych oraz w sytuacji, kiedy uczestnicy kolizji nie mogą dojść do porozumienia. Oficjalny raport sporządzony przez niemiecką policję będzie stanowił ważny dowód w dochodzeniu odszkodowania. Jeśli kolizja jest niewielka i nie ma wątpliwości co do wskazania sprawcy, możesz po prostu wymienić się danymi z drugim kierowcą, koniecznie pamiętając o jego numerze ubezpieczenia.

Kolizja w Niemczech a odszkodowanie

Przydarzyła Ci się kolizja autem w Niemczech? Odszkodowanie będzie przyznane na bazie prawa niemieckiego. Jeśli nie Ty byłeś sprawcą wypadku, możesz uzyskać odszkodowanie od winnego kierowcy. Jeśli z kolei to Ty spowodowałeś kolizję, Twój ubezpieczyciel zaangażuje się w proces wypłaty odszkodowania innym osobom poszkodowanym. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać odpowiednie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – które zresztą w Niemczech jest obowiązkowe. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, skontaktuj się z adwokatem bądź specjalistą do spraw odszkodowań, który pomoże Ci zrozumieć Twoje prawa i toczące się procedury.

Co musisz mieć na wyposażeniu samochodu?

W przypadku kolizji odpowiednie  wyposażenie Twojego samochodu może okazać się bardzo pomocne. Podróżując po Niemczech koniecznie musisz mieć w aucie takie elementy jak trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa i apteczka pierwszej pomocy. Podróżując po Niemczech zimą nie zapomnij o wyposażeniu swojego samochodu w opony zimowe.

Podsumowując, kolizja samochodowa w Niemczech to nie koniec świata. Jeśli wiesz, jak się zachować, możesz wyjść z całej sytuacji obronną ręką i bez niepotrzebnych nerwów.