Co jest uważane za pojazd terenowy?

Co jest uważane za pojazd terenowy?

Pojazdy terenowe są zazwyczaj łatwe do odróżnienia od zwykłych samochodów, ale jakie mają ze sobą cechy wspólne? Pojazdy terenowe są klasyfikowane ze względu na duży prześwit, trwałość, układ napędowy i zdolność do pracy w trudnym terenie. Większość pojazdów terenowych ma napęd na cztery koła, ale niektóre specjalistyczne pojazdy terenowe mają napęd na tylne koła.

Napęd na cztery koła

Najbardziej oczywistą cechą pojazdu terenowego jest napęd na cztery koła. Ten system pozwala na przeniesienie mocy na wszystkie cztery koła zamiast zwykłej konfiguracji tylko z tyłu. Nie wszystkie pojazdy terenowe mają napęd na 4 koła, ale zdecydowana większość wyprodukowana po 1940 roku ma. Ważne jest, aby odróżnić 4WD od AWD (napęd na wszystkie koła). Napęd na wszystkie koła jest zwykle przeznaczony do jazdy po drogach i nie jest tak wytrzymały, jak prawdziwy napęd na cztery koła. Dodatkowo niepełny napęd 4 × 4 nie może być używany na suchej nawierzchni bez ryzyka uszkodzenia systemu lub „krępowania” na ciasnych zakrętach. Wie o tym każdy kierowca free now i w odpowiednim momencie przełączy napęd gdy z ciężkiego terenu wjeżdża do miasta.

Wysoki prześwit

Większość pojazdów terenowych ma duży prześwit. Prześwit to odległość między płaskim podłożem a najniższym elementem pojazdu, takim jak zderzak lub przedni mechanizm różnicowy. Prześwit od 18 do 25 cm jest zwykle podstawą dla fabrycznych pojazdów terenowych.

Trwałe podwozie

Pojazdy terenowe potrzebują mocniejszych komponentów, aby przetrwać w terenie. Najlepsze pojazdy terenowe mają płyty ślizgowe, które chronią silnik i układ napędowy, ale niektóre mają po prostu grube belki poprzeczne oraz mocniejsze osie i zawieszenie.

Zawieszenie terenowe

Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy terenowe jeżdżą trudniej niż samochody drogowe. Dzieje się tak, ponieważ zawieszenie terenowe stawia na pierwszym miejscu stabilność i ochronę pojazdu, a nie komfort pasażera. Zawieszenie terenowe jest sztywne, co pomaga kierowcy zachować kontrolę po nieoczekiwanych wybojach, a także zapobiega obniżeniu się zawieszenia w trudnym terenie i uszkodzeniu kluczowych elementów. Zawieszenie trzeba regularnie sprawdzać u mechanika. Ma tendencje do częstych awarii podobnie jak rozrusznik motocyklowy w terenowych motocyklach.

Typy pojazdów terenowych

Istnieje wiele rodzajów pojazdów terenowych. W rzeczywistości pierwsze masowo produkowane samochody były pojazdami terenowymi, ponieważ zostały zaprojektowane do poruszania się po drogach gruntowych, błocie i wszelkiego rodzaju okropnych warunkach, zanim drogi zostały szeroko utwardzone. Od lat 30. XX wieku pojazdy terenowe stały się osobną klasą, ponieważ drogi stały się bardziej użyteczne w całym kraju. Od tego czasu istnieje wiele różnych typów, które są popularne w różnym stopniu.